Wymogi Polskich Norm odnośnie odzieży roboczej

Każdy pracodawca ma obowiązek wyposażyć swojego pracownika w ubrania dobrane do charakteru wykonywanej pracy, a także panujących w niej warunków. Odzież robocza powinna spełniać wymogi określone przez Polskie Normy. Jedną z najważniejszych jest norma PN-P-84525:1998, która określa wszelkie wymogi związane z ubraniami wykorzystywanymi w pracy, natomiast norma PN-EN ISO 13688:2013-12 określa wymogi dotyczące odzieży ochronnej. Ubrania robocze czy ochronne BHP spełniają wszelkie wymagania określone przez Polskie Normy – są one uzależnione od ich przeznaczenia.

Co określają wymogi Polskich Norm?

Według Polskich Norm dokładnie określone są poszczególne procesy, m.in. projektowania, produkcji, a następnie oceny wytworzonych ubrań BHP. Wspomniane wymogi nie tylko jasno określają wymiary, ale również zasady i technologię wytwarzania. Co więcej, w zapisie podane są wymagane właściwości wykorzystanych w procesie produkcji materiałów. W Polskich Normach przedstawione są również wszelkiego typu rodzaje odzieży roboczej i BHP – ich ergonomii, a także jakości oraz nieszkodliwości wykorzystanych materiałów.

Jaka odzież robocza dla pracownika?

Zastanawiasz się jakie ubrania wybrać dla swojego pracownika, aby spełniały Polskie Normy? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę warunki, w których wykonywana jest praca. Dobór ubrań zawsze powinien być uzależniony od środowiska pracy, np. czy pracownik wykonuje swoje zadania na zewnątrz czy na hali produkcyjnej. Przede wszystkim wszystkie ubrania i akcesoria BHP powinny być dostosowane do wymiarów pracownika, a także do jego płci oraz do dynamiki ruchu, np. zbyt luźny strój może okazać się przyczyną wypadku. Fason stroju powinien zostać wykonany w taki sposób, aby zakrywał ciało pracownika.

Przepisy BHP a ubrania ochronne

Dobierając odzież roboczą należy także zwrócić uwagę na zabrudzenia, na które będzie narażony pracownik. Zgodnie z aktualnymi przepisami BHP ubrania są dla pracownika środkiem ochrony, dlatego tak ważne jest, aby spełniały normy bezpieczeństwa oraz higieny pracy.

Dodaj komentarz