Jak wybrać odzież roboczą dla elektryka?

Jesteś z zawodu elektrykiem? Twoja praca związana jest kontaktem z przewodami pod napięciem? Głównym zagrożeniem zawodowym jest porażenie prądem, np. podczas zwarcia instalacji elektrycznej, dlatego ogromne znacznie ma odpowiednio dobrana odzież robocza. Wraz z obuwiem ochronnym pomogą zadbać o Twoje bezpieczeństwo podczas wykonywania powierzonych Ci zleceń. W zawodzie elektryka wymagane jest dostosowanie ubioru do zaleceń ustalonych w zasadach BHP. Czym powinna charakteryzować się odzież robocza elektryka?

Warunki pracy a odzież robocza

W zawodzie elektryka warto zdecydować się na odzież roboczą, która sprawdzi się w roli izolatora, a więc nie dopuści prądu do kontaktu ze skórą. Wręcz nieodłącznym elementem stroju okażą się rękawice ochronne, które najczęściej wykonane są z wysokiej jakości skóry, gumy czy poliuretanu, a więc materiałów, które nie przewodzą prądu. Na głowę konieczny jest kask, który ochroni ją przed spadającymi elementami z dużych wysokości, np. na budowach.

Komplet odzieży roboczej

Jak już wspomnieliśmy, najważniejszym zadaniem stroju elektryka jest odpowiednia izolacja. Ubrania powinny być stworzone z materiałów, które nie przewodzą prądu, a także charakteryzują się zwiększoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne, np. rozprucia oraz zabrudzenia, np. smarami. Świetnym rozwiązaniem okaże się komplet składający się z bluzek, bluz od spodni. Warto pamiętać, że w sezonie zimowym najlepszym rozwiązaniem okażą się stroje ocieplane.

Nie zapomnij o butach ochronnych!

Ogromne znaczenie w stroju elektryka mają również buty ochronne, który powinny solidnie przylegać do nogi, dzięki czemu spełnią wszelkie normy bezpieczeństwa. Wspomniane produkty powinny nie tylko izolować od podłoża, ale również od wody, jednocześnie chroniąc przed możliwością poślizgnięcia. Najczęściej wybieranymi modelami są buty do kostki, jak również półbuty czy trzewiki ochronne. Najlepiej sprawdzają się modele, które w procesie produkcji zostały wykonane z wysokogatunkowych materiałów, np. skóry naturalnej, natomiast podeszwy z grubej warstwy gumy, nitrylu czy poliuretanu.

Dodaj komentarz